Ar-Ge Yenilik ve Tasarım Destekleri
Teknoloji Geliştirme Bölge Destekleri
Tübitak Destekleri
OSB'de Destekler-Bedelsiz Arsa
Yabancı Çalışma İzni
Halkbank Yatırım Kredileri
KGF-Kredi Garanti Fonu
Kalkınma Bankası Yatırım Kredileri
Faydalı Bağlantılar
Köşemiz
Bize Ulaşın
  Teşvik ile ilgili sorularınızı mail adresine gönderiniz.
  info@tesvikdestek.com
Güncel Duyurular İçin Üye Ol
 1. Siteye yeni eklenen duyuru, haber ve diğer yazılardan haberdar olmak için, mail listemize üye olunuz lütfen.
  Adınız Soyadınız

  Mail Adresiniz

  İl
TCMB Döviz Kurları

Duyurular > Teşvik Belgeli firmaya, nakdi sermaye artışında %75'vergi İndirimi  [ Geri ]

Okunma Sayı : 4.341

Nakdi sermaye artışında yüzde 75 indirim   01.07.2015 ten geçerli
    30 Haziran 2015 tarihli 2015/7910 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile 5520 s.k 10. maddesine eklenen (I) bendi ile, Payları borsada işlem gören şirketler ve Yatırım Teşvik Belgeli üretim ve sanayi tesislerine nakdi sermaye artışına kurumlar vergisinden beyanname üzerinde indirim hakkı verildi.
    Nakit olarak arttırılan sermayenin, Yatırım Teşvik Belgeli üretim ve sanayi tesisleri ile bu tesislere ait makine ve teçhizat yatırımlarında ve/veya tesislerin inşasına tahsis edilen arsa ve arazi yatırımlarında kullanılması durumunda, yatırım teşvik belgesinde yer alan sabit yatırım tutarı ile sınırlı olmak kaydı ilei arttırılan nakit sermayenin %75 i kurumlar vergisinden indirilir.

Karar için bakınız.

2016 Yılı Yatırım dönemi vergi indirimi hakkınızı kullanıyor musunuz? 
Tüm Bölgelerde  %80 yatırım dönemi vergi indirimi  05.10.2016-güncelleme

Yeni Gelen Destekler neler:
Yatırımlarda bazı sektörlere de 5.bölge desteği verilmiştir.
Bunlar;
1-2 ve 3 yıl olarak uygulanan Sigorta işveren prim desteği 31.12.2015 tarihine kadar başlayacak yatırımlara da uygulanacaktır.
2-1.Bölge yatırımları için şu ana kadar verilmemiş “Yatırım dönemi vergi indirimi” desteği verilmiştir. Yatırımcılar 2015 ve 2016 yıllarında gerçekleştirecekleri yatırım harcamaları için, yatırım döneminde mevcut diğer tüm faaliyetlerinden elde edecekleri tüm kazançlara 1.ci bölge %50, 2.ncide %55 ,3.ncüde %60, 4.üncüde %65, 5.incide %70 ve 6.ncı bölgede %80 vergi indirimi uygulanacak

Öncelikli Yatırımların kapsamı genişledi: Teşvik mevzuatında 08.04.2015 te yapılan son değişiklik ile,
-Savunma Sanayi yatırımları ile birlikte Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Teknolojik yoğunluk tanımına göre ileri teknoloji sanayi sınıfında yer alan yatırımlar,-Tıbbi aletler hassas ve optik aletler imalatı, Maden Arama Yatırımları (Ruhsatlı ve sertifikalı yatırımlar),-Savunma Sanayi yatırımları ile; (asgari yatırım tutarı 1.ve 2.ci bölgede 1 Milyon, diğer bölgelerde 500 Bin TL ye düşen)-İlaç/eczacılıkta ve tıpta kullanılan kimyasal ve bitkisel kaynaklı ürünlerin imalatı,-Büro, muhasebe ve bilgi işlem makineleri imalatı,-Radyo, televizyon, haberleşme teçhizatı ve cihazları imalatı,-Hava taşıtları ve motorlarının bakım ve onarımı ile birlikte Öncelikli yatırım kapsamına alınmıştır. Demiryolu Tramvay Lokomotif ve Vagonların İmalatı(İstanbul hariç diğer illerde bölgesel teşvik Asgari 2 Milyon TL ) ile Cam İmalatı yatırımları(Çok katlı yalıtım camları hariç), 4 ve 5. Bölgelerde bölgesel teşvik kapsamına alınmıştır.

Teşvik Belgeli firmaya, nakdi sermaye artışında %75'vergi İndirimi Güncellendi 04-03-2016

Kurumlar Vergisi Genel Tebliği 1 de Değişiklik tebliği No 9 için tıklayınız