Ar-Ge Yenilik ve Tasarım Destekleri
Teknoloji Geliştirme Bölge Destekleri
Tübitak Destekleri
OSB'de Destekler-Bedelsiz Arsa
Yabancı Çalışma İzni
Halkbank Yatırım Kredileri
KGF-Kredi Garanti Fonu
Kalkınma Bankası Yatırım Kredileri
Faydalı Bağlantılar
Köşemiz
Bize Ulaşın
  Teşvik ile ilgili sorularınızı mail adresine gönderiniz.
  info@tesvikdestek.com
Güncel Duyurular İçin Üye Ol
 1. Siteye yeni eklenen duyuru, haber ve diğer yazılardan haberdar olmak için, mail listemize üye olunuz lütfen.
  Adınız Soyadınız

  Mail Adresiniz

  İl
TCMB Döviz Kurları

Duyurular > Bölgelerde Sigorta Primi, Vergi İndirimi desteği Sürekli hale geldi  [ Geri ]

Okunma Sayı : 15.244

Tarım ve orman makineleri imalatı yatırımları 4.cü Bölgeden Desteklenecek Orta-Yüksek Teknoloji yatırımları sayılıyor. Pompa, kompresör, sanayi fırını vb yatırımlar da aynı kategori içerisine alındı

TÜRBİN VE JENERATÖR imalatı ile RÜZGAR enerjisi üretiminde Kullanılan kanat imalatı yatırımlarına 5. bölge destekleri veridi. . 4.cü bölge destekleri orta-yüksek teknolojiye verilecek... 

Orta-Yüksek Teknoloji yatırım konularına destekler genişledi
Tarım ve orman makineleri imalatı yatırımları 4.cü Bölgeden Desteklenecek Orta-Yüksek Teknoloji yatırımları sayılıyor.
Pompa, kompresör, sanayi fırını vb yatırımlar da aynı katagori içerisine alındı.
Geniş Bilgi

Yurt dışından temin edilen güneş panelleri destek kapsamından çıkarıldı
25. haziran 2016 da uygulamaya giren değişiklik sonucu, GES yatırımlarında güneş panelleri yurtiçinden temin edilmezse KDV istisnası uygulanmayacak.
Lisanssız elektrik üretimi yapacak tesislerle ilgili olarak, yetkili kurumdan alınacak proje onay yazısı yeterli olacak.
Leasingle  alımlarda Finansal kiralama sözleşmesi aranmayacak
.

1. ve 2. Bölge Sigorta Prim desteği 2 ve 3 yıl olarak 2016'da devam edecek. Vergi İndirimi desteği arttı.
Hava limanı yatırımı büyük ölçekli yatırım kapsamına alındı. 08.04.2016 dan geçerli
Verilen bu destekler, Talep edilirse 01.01.2015 tarihinden sonraki müracaatlara da uygulanacak

Öncelikli yatırım kapsamı genişledi: 

Aşağıda belirtilen yatırımlara 5. bölge destekleri verildi:  Yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik;
TÜRBİN ve JENERATÖR imalatı ile RÜZGAR enerjisi üretiminde Kullanılan kanat imalatı yatırımları

Yenilenebilir Enerji Kaynakları:


Yenilenebilir Kaynaklar

Su Gücü
Su gücüne hidroelektrik enerji denir. Ucuz, temiz ve yenilenebilir bir enerji üretiminde ülkemizde akarsuların gücünden yararlanılır. Yüksekten düşerek hızla akan suların tribünleri çalıştırması sonucu elektrik üretilmektedir. Ülkemiz yüksek ve engebeli olduğu için akarsularımızın çoğu dar ve derin vadilerden akar. Bu durum baraj yapımına olanak verir. Türkiye hidroelektrik potansiyel bakımından Avrupa’da Rusya ve Norveç’ten sonra 3. sırada yer almaktadır.
Hidroelektrik potansiyelimizin üçte biri Fırat Havzası’ndadır. Bunu, Dicle, Doğu Karadeniz, Çoruh ve Kızılırmak havzaları izler. Bunca potansiyelimize karşın üretilen enerji miktarı azdır.

Önemli Barajlarımız
Fırat üzerinde; Keban, Karakaya, Atatürk Kızılırmak üzerinde; Hirfanlı, Kesikköprü, Altınkaya Sakarya üzerinde; Sarıyar, Gökçekaya Gediz üzerinde; Demirköprü Büyük menderes üzerinde; Kemer, Adıgüzel Dicle üzerinde; Kralkızı, Devegeçidi

Güneş Enerjisi
Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde en önemlisidir. Ülkemiz coğrafi konumu nedeniyle güneş enerjisi potansiyeli bakımından, bir çok bölgemizde güneşli gün sayısı ve güneşlenme süresi yeterli düzeydedir. Yıl içerisinde güneşlenme süresi en yüksek olan bölgelerimiz Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz’dir, en az olan bölgemiz ise Karadeniz’dir. Ülkemizde genelde su ısıtılmasında kullanılan güneş enerjisi, teknolojik imkanların gelişmesine bağlı olarak yaygınlaşmaktadır.

Rüzgar Gücü
Rüzgar enerjisi hem ucuz hem de çevreyi kirletmeyen bir enerji kaynağıdır. Ülkemizde ilk ticari amaçlı rüzgar santrali 1998 yılında Çeşme (İzmir)’de kuruldu. Rüzgar santrallerinin kurulmasının pahalı bir yatırım olması en önemli sıkıntılardan biridir. Rüzgar enerjisi potansiyeli bakımından Ege, Marmara ve Doğu Akdeniz kıyıları öncelikli yerlerdir.

Jeotermal Enerji
Yeryüzünün derinliklerinde ısınarak yüzeye çıkan sıcak su ve su buharından elde edilen enerjiye jeotermal enerji denir. Türkiye jeotermal enerji potansiyeli bakımından dünyanın zengin ülkeleri arasında yer alır. Ülkemizde jeotermal enerji ısıtma ve elektrik üretiminde kullanılmaktadır. Denizli-Sarayköy ve Aydın-Germencik’te enerji üretimi yapılmaktadır. Üretilen enerji miktarı ile kapasite karşılaştırılırsa, mevcut üretim kapasitenin oldukça altındadır.