Ar-Ge Yenilik ve Tasarım Destekleri
Teknoloji Geliştirme Bölge Destekleri
Tübitak Destekleri
OSB'de Destekler-Bedelsiz Arsa
Yabancı Çalışma İzni
Halkbank Yatırım Kredileri
KGF-Kredi Garanti Fonu
Kalkınma Bankası Yatırım Kredileri
Faydalı Bağlantılar
Köşemiz
Bize Ulaşın
  Teşvik ile ilgili sorularınızı mail adresine gönderiniz.
  info@tesvikdestek.com
Güncel Duyurular İçin Üye Ol
 1. Siteye yeni eklenen duyuru, haber ve diğer yazılardan haberdar olmak için, mail listemize üye olunuz lütfen.
  Adınız Soyadınız

  Mail Adresiniz

  İl
TCMB Döviz Kurları

Duyurular > Teşvik Destekler Yeni Değişti  [ Geri ]

Okunma Sayı : 9.650

Yeni Teşvik Kararı Değişikliği ve uygulama için Tıklayınız

2012 yeni teşvikler


Yeni yatırım paketini 4 ana bileşenden oluşuyor. Bunlar;
1- Genel teşvik uygulamaları  
2- Bölgesel teşvik uygulamaları
3- Büyük ölçekli yatırımların teşviki
4- Stratejik yatırımların teşviki

Aşağıda belirtilen yatırım konuları 5 inci bölgede uygulanan bölgesel desteklerden faydalanabilir.
Ancak bu yatırımlar, 6 ncı bölgede yer almaları halinde bulunduğu bölge desteklerine tabidir.

Yatırım Teşvik Mevzuatı Yeni 5. Bölge destekleri:

1-31.12.2014 tarihi ile 1.ci ve 2.ci bölgede kaldırılan SGK işveren prim desteği geri gelmiştir. 2 ve 3 yıl olarak uygulanan Sigorta işveren prim desteği 31.12.2015 tarihine kadar başlayacak yatırımlara da uygulanacaktır. 2-İzmir’in de içinde olduğu sekiz ili kapsayan 1.Bölge yatırımları için şu ana kadar verilmemiş “Yatırım dönemi vergi indirimi” desteği verilmiştir. Yatırımcılar 2015 ve 2016 yıllarında gerçekleştirecekleri yatırım harcamaları için, yatırım döneminde mevcut diğer tüm faaliyetlerinden elde edecekleri tüm kazançlara1.ci bölge %50, 2.ncide %55,3.ncüde %60, 4.üncüde %65, 5.incide %70 ve 6.ncı bölgede %80 vergi indirimi uygulanacak.

Öncelikli Yatırımların kapsamı genişledi:
-Savunma Sanayi yatırımları ile birlikte Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Teknolojik yoğunluk tanımına göre ileri teknoloji sanayi sınıfında yer alan yatırımlar,-Tıbbi aletler hassas ve optik aletler imalatı, Maden Arama Yatırımları (Ruhsatlı ve sertifikalı yatırımlar),-Savunma Sanayi yatırımları ile; (asgari yatırım tutarı 1.ve 2.ci bölgede 1 Milyon, diğer bölgelerde 500 Bin TL ye düşen)-İlaç/eczacılıkta ve tıpta kullanılan kimyasal ve bitkisel kaynaklı ürünlerin imalatı,-Büro, muhasebe ve bilgi işlem makineleri imalatı,-Radyo, televizyon, haberleşme teçhizatı ve cihazları imalatı,-Hava taşıtları ve motorlarının bakım ve onarımı ile birlikte Öncelikli yatırım kapsamına alınmıştır. Demiryolu Tramvay Lokomotif ve Vagonların İmalatı(İstanbul hariç diğer illerde bölgesel teşvik Asgari 2 Milyon TL ) ile Cam İmalatı yatırımları(Çok katlı yalıtım camları hariç), 4 ve 5. Bölgelerde bölgesel teşvik kapsamına alınmıştır.


Bağlantı:
Kreş ve gündüz bakım evleri, okul öncesi eğitim,İlk okul, orta okul, lise eğitim yatırımları, dört+ dört+ dört Teşvik, teşvikler, teşvik, tesvik, tesvikler, teşvik kredisi, teşvikli iller, teşvikli sektörler, teşvik süre uzatımı, teşvik vize,okul teşvik, turizm, yatırımı, sanayi yatırım teşvikleri