KOBİ
Ar-Ge Yenilik ve Tasarım Destekleri
Teknoloji Geliştirme Bölge Destekleri
Tübitak Destekleri
OSB'de Destekler-Bedelsiz Arsa
Yabancı Çalışma İzni
Halkbank Yatırım Kredileri
KGF-Kredi Garanti Fonu
Kalkınma Bankası Yatırım Kredileri
Faydalı Bağlantılar
Köşemiz
Bize Ulaşın
  Teşvik ile ilgili sorularınızı mail adresine gönderiniz.
  info@tesvikdestek.com
Güncel Duyurular İçin Üye Ol
 1. Siteye yeni eklenen duyuru, haber ve diğer yazılardan haberdar olmak için, mail listemize üye olunuz lütfen.
  Adınız Soyadınız

  Mail Adresiniz

  İl
TCMB Döviz Kurları
 1. Tarih : 26.05.2020
  Döviz AlışDöviz Satış
  Usd6.7917 TL6.8040 TL
  Euro7.4065 TL7.4198 TL
  Gbp8.2592 TL8.3023 TL
  TCMB Döviz Kurları

KOBİ  [ Geri ]

Okunma Sayı : 24.488

   KOBİ Tanımı Değişti;

a) Mikro işletme: 10
kişiden az yıllık istihdam ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 3 milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler... b) Küçük işletme:Elli kişiden az yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 25 milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler... c) Orta büyüklükteki işletme: 250 kişiden az yıllık çalışan, net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 125 milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler. Revize 25.06.2018


    
e ulaşınız. Bilgi amaçlıdır. KOSGEB desteği için yatırımcı bizzat başvurmalıdır.  


KOBİ TANIMI, NİTELİKLERİ VE
SINIFLANDIRILMASI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK ile

Kobi tanımı daha önce 250 kişi çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı ya da mali bilançosu 25 milyon TL’yi aşmayan işletmelere KOBİ denirken yapılan yönetmelik değişikliği ile, 250 kişi kişi istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 40 milyon TL’yi aşmayan işletmelere KOBİ denilecek. Bu şekilde kobi tanımı içerisinde yer alan firmalar KOBİ desteklerinden yararlanacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in yürürlüğe konulması kararlaştırıldı.

Yönetmelik değişikliği 4 Kasım 2012’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle ayrıca, “Devlet yardımları” ibaresi “Devlet destekleri” şeklinde değiştirildi. Aynı kararla, “İşletme” tanımında da değişikliğe gidildi.
Yeni Duruma göre;
Mikro işletmeler; 10 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 1 milyon TL’yi aşmayan işletmeler olacak.
Küçük işletmeler; 50 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 8 milyon TL’yi aşmayan işletmeler olacak.
Orta büyüklükteki işletmeler ise 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 40 milyon TL’yi aşmayan işletmeler olacak.
Yönetmelikle ayrıca, Hesapların kapanış tarihindeki veriler esas alınarak sınıf değiştirme veya KOBİ vasfını kaybetme tarihleri, verilerin temini süresine bağlı olarak destek sağlayan kuruluşlar tarafından farklı belirlenebilecek.
Diğer taraftan, bir işletmenin tek başına veya bağlı işletmeleriyle birlikte hakim etki yaratmayacak şekilde, başka bir işletmenin oy hakları veya sermayesinin yüzde yirmibeş ve fazlasına ve yüzde ellisi ve daha azına sahip olması, yahut kendisinin oy hakları veya sermayesinin yüzde yirmibeş ve fazlasına ve yüzde ellisi ve daha azına başka bir işletmenin hakim etki yaratmayacak şekilde sahip olması durumunda bunlar ortak işletme sayılacak. Sermaye ve oy hakları payından hangisi yüksekse o dikkate alınacak